BRCGS – PM (British Retail Consortium Global Standards – Packaging Materials), İngiliz Perakendeciler Birliği tarafından geliştirilen, gıda ve perakende sektöründe faaliyet gösteren işletmelerin kalite, güvenlik ve operasyonel uyumluluk standartlarını değerlendiren bir sertifikasyon sistemidir. Sertifikasyon, gıda güvenliğine ek olarak ürün kalitesinin sağlanması için gerekli olan prosedürleri ve yönetim sistemlerini içerir.

BRCGS – PM Sertifikası, tedarik zinciri boyunca kalite & güvenlik standartlarını belirlemek, izlemek için gıda üreticileri, tedarikçileri, paketleme tesisleri ve perakendecileri kapsar. Standartların amacı gıda üretiminin, işleme süreçlerinin, paketlemenin ve depolamanın güvenli, hijyenik ve yasal olarak uygun bir şekilde gerçekleşmesini sağlamaktır.

Sertifikanın sunmuş olduğu birçok avantaj vardır.

  • Tedarikçi denetimlerini kolaylaştırır.
  • Müşterilere ve tüketicilere güven verir.
  • İşletmelerin uluslararası pazarda rekabet edebilmelerini sağlar.
  • Ürün ve hizmetlerinin güvenilirliğini artırarak risklerin azaltılmasına destek olur.

BRCGS – PM sertifikası almak için işletmelerin, belirli standartlara uygunluklarını gösteren bir değerlendirme sürecinden geçmesi gerekir. Süreci başarıyla tamamlayan işletmelere sertifika verilir. Bu sertifikasyon, işletmelerin sürekli olarak kalite ve güvenlik standartlarına uyumlarını sürdürmelerini gerektiren periyodik denetimlerle güncellenir. BRCGS – PM sertifikası gıda sektöründe yer alan markalar tarafından alınabileceği gibi perakende mağazaları, restoran işletmecileri ya da ambalajlama sektöründe faaliyet gösteren markalar tarafından alınabilir.

Gıda Güvenliği Belgelendirmesinin Önemi

Gıda güvenliği belgelendirmesi, gıda üretimi ve tedarik zincirindeki tüm aşamalarda güvenli ve sağlıklı gıda üretimini teşvik etmek için büyük bir öneme sahiptir.

BRCGS – PM sertifikası, gıda üretimi ve işleme süreçlerinde gıda güvenliği standartlarını belirler. Gıda güvenliği, tüketicilerin sağlığını korumak için hayati öneme sahiptir. BRCGS – PM sertifikalı işletmeler, hijyen, sağlık ve güvenlik konusunda titizlikle denetlenerek; ürünlerinin ya da hizmetlerinin standartlara uygun olup olmadığına karar verilir.

Sertifika, müşterilere güvenilir ve kaliteli ürünler sunan işletmelerin işaretidir. Tüketiciler, sertifikalı işletmelerin gıda güvenliği ve kalite konusunda yüksek standartlara sahip olduğunu bilerek ürünlerini güvenle satın alırlar.  BRCGS – PM sertifikası, birçok ülkede gıda işletmeleri için yasal bir gerekliliktir. Belgelenmiş uyumluluk, işletmelerin ilgili mevzuata uygun hareket ettiğini gösterdiği gibi asal sorunlarla karşılaşma riskini de azaltır.

İşletmelerin iş süreçlerini daha etkin yönetmelerine destek olan BRCGS – PM sertifikası aynı zamanda süreçlerin iyileştirilmesine katkıda bulunur. Bu da işletmelerin verimliliklerini artırarak uzun süreli başarıya ulaşmalarını sağlar.

İletişim Bilgilerimiz

E-Bülten

En son haberler ve makalelerimiz için kaydolun. Size spam postalar göndermeyeceğiz.

WhatsApp İletişim Hattı.